Gmina Staroźreby

  • Orlik 2010
  • Przyroda
  • Orkiestra

Komunikaty

Deklaracje podatkowe obowiązujące od 2016 roku

Druki deklaracji podatkowych

Energa Operator

Komunikat o planowych wyłączeniach prądu

Wybory uzupełniające do Rady Gminy Staroźreby

Jesteś tutaj:

Rehabilitacja KRUS

Głównym celem prowadzonej rehabilitacji jest zapobieganie inwalidztwu lub ograniczenie go do poziomu umożliwiającego ubezpieczonemu dalsze wykonywanie prac w gospodarstwie rolnym, a w przypadku osób , które zdolność utraciły jej przywrócenie, o ile to możliwe w wyniku dalszego leczenia i rehabilitacji.

Osoba, która chce skorzystać z rehabilitacji, musi spełniać określone wymogi:
- podlegać ubezpieczeniu społecznemu rolników z mocy ustawy w pełnym zakresie lub;
-podlegać ubezpieczeniu wypadkowemu, chorobowemu i macierzyńskiemu na wniosek w pełnym zakresie nieprzerwanie przez co najmniej 18 miesięcy przed złożeniem wniosku o rehabilitację leczniczą, lub;
- posiadać ustalone prawo do okresowej renty rolniczej z tytułu niezdolności do pracy, jeżeli zachowały zdolność do samodzielnej egzystencji.

Z rehabilitacji leczniczej można skorzystać nie częściej niż co 12 miesięcy. Osoby, które mają prawo do zasiłku chorobowego z tytułu czasowej niezdolności do pracy trwającej ponad 180 dni a także osoby mające ustalone prawo do okresowej renty rolniczej z tytułu niezdolności do pracy w gospodarstwie rolnym – świadczenie przysługuje po upływie 6 miesięcy od dnia zakończenia poprzedniej rehabilitacji.

Poddanie się rehabilitacji jest całkowicie dobrowolne i w niczym nie ogranicza praw rolnika do świadczeń pieniężnych z wyjątkiem prawa do zasiłku chorobowego za okres przebywania z zakładzie rehabilitacji leczniczej.

Pobyt na turnusie jest bezpłatny, a zakład rehabilitacji leczniczej zwraca osobie skierowanej koszt przejazdu do placówki rehabilitacyjnemu w wysokości odpowiadającej cenie biletu najtańszego dostępnego środka transportu zbiorowego (Rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 19 lipca 2013 r. (Dz. U. z 2013 r. poz. 860).

Korzystnie z rehabilitacji za pośrednictwem KRUS nie pozbawia rolników prawa do leczenia uzdrowiskowego, finansowanego za pośrednictwem NFZ.

Od 1993 r. Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego organizuje w czasie wakacji- turnusy rehabilitacyjne dla dzieci rolników. Centra Rehabilitacji zapewniają dzieciom indywidualny program rehabilitacyjny, całodobową opiekę lekarsko-pielęgniarską oraz całodzienne wyżywienie. Opiekę nad dziećmi sprawuje wykwalifikowana karda pedagogiczna. Turnusy rehabilitacyjne trwają 21 dni. Co roku z rehabilitacji leczniczej za pośrednictwem KRUS korzysta około 165 dzieci w woj. mazowieckim.

W celu ubiegania się o rehabilitację leczniczą należy ze strony www.krus.gov.pl, lub z najbliżej Placówki/ Oddziału KRUS - pobrać wniosek o skierowanie na rehabilitację leczniczą i udać się do lekarza pierwszego kontaktu w celu wypełnienia wniosku. Wnioski, należy składać zgodnie z miejscem zamieszkania w Placówce lub Oddziale KRUS.

Kontakt

Urząd Gminy Staroźreby
ul. Płocka 18, 09-440 Staroźreby
Telefon: +48 24 266 30 80
Fax: +48 24 266 30 99
Mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Godziny pracy:
pn-pt: 7.30 do 15.30
 
 

 

  

 

Obsługa interesanta

Jeżeli wiesz kto załatwia Twoją sprawę to tu znajdziesz szybki kontakt do tej osoby.

Obsługa interesanta

Gminny Kurier Telewizyjny